Jak wyczyścić bik samemu – poradnik
Wiele firm reklamuje się hasłami takimi jak „Wymazywanie zapytań w BIK”, „Kasowanie negatywnych wpisów” czy „Czyszczenie historii BIK”. Według zapewnień ich przedstawicieli skorzystanie ze świadczonych przez nich usług skutkuje skasowaniem historii kredytowej. Czy istnieje zatem samodzielnego wyczyszczenia historii BIK? Warto zastanowić się nad odpowiedzią na to pytanie, tym bardziej że pierwsza opłata musi być wniesiona zanim wybrana przez nas firma podejmie jakiekolwiek działania. Prawda jest niestety następująca: nie istnieje coś takiego jak czyszczenie historii BIK – jest to bzdura. Żadna kancelaria nie posiada prawa do tego, by usuwać złe wpisy bądź zapytania W BIK. Oprócz tego na oficjalnej stronie Biura Informacji Kredytowej można znaleźć następującą informację: „Tylko instytucja wnosząca informację do BIKu ma prawo do jej edytowania bądź usunięcia”. Istnieją jednak inne możliwości, z których z całą pewnością warto skorzystać. O jakich możliwościach tu mowa? Tego dowiedzą się Państwo z poniższego artykułu. Zapraszamy do lektury!
Wpis w Biurze Informacji Kredytowej – co robić?
Każdy rodzaj działań, jaki oferują swoim klientom firmy zajmujące się tak zwanym czyszczeniem BIK można wykonywać w sposób indywidualny. Nie sposób tego typu instytucje nazwać firmami – są to typowi naciągacze. Żerują one na braku świadomości i edukacji w społeczeństwie w tym zakresie oraz kilka możliwości, o których mowa jest na oficjalnej stronie Biura Informacji Kredytowej.
Wpisy w BIK – najważniejsze fakty
Wszystkie instytucje finansowe oraz banki odpowiadają za przekazywanie pierwszej informacji do Biura Informacji Kredytowej w momencie, gdy zaciągnie się kredyt bądź pożyczkę (oczywiście nie dotyczy to chwilówek bez BIK). Później następuje cykliczne wysyłanie informacji na temat spłaty kolejnych rat – jest to kontrola, czy są one spłacane, czy wręcz przeciwnie. Jeśli następują opóźnienia w spłacie o minimum 30 dni, wówczas taka informacje automatycznie znajduje się w BIK-u.
Jeżeli klient nie udzieli zgody Biuru Informacji Kredytowej na przetwarzanie danych osobowych w trakcie starania się o kredyt, a swoje zobowiązanie spłacił w uzgodnionym terminie bez opóźnień, wówczas informacja dotycząca wziętego zobowiązania zostanie trwale skasowana w historii. Nie będzie również brana pod uwagę w momencie starania się o kolejną pożyczkę. Warto dodać, że nawet gdy klient nie udzieli zgody na przetwarzanie danych przez Biuro Informacji Kredytowej, a przydarzy mu się opóźnienie w spłacie pożyczki bądź kredytu wyższe niż 30 dni, to dane na ten temat i tak będą udostępniane oraz przetwarzane – nawet bez wyrażonej stosownej zgody. Z kolei, gdy klient udzieli instytucji finansowej zgodę na przetwarzanie informacji w BIK oraz spłaci zobowiązanie w odpowiednim terminie, uzyska w BIK wpis pozytywny. Dzięki niemu będzie on mógł w przyszłości otrzymać wyższy kredyt na lepszych warunkach. Warto zatem pamiętać o tym, by udzielać zgody na przetwarzanie danych przez BIK. Później może to bowiem pomóc w otrzymaniu kredytu lub pożyczki na dogodnych warunkach.
Samodzielne czyszczenie BIK
Wiele osób zastanawia się nad tym jak wyczyścić bik samemu. Na oficjalnej stronie Biura Informacji Kredytowej zawarte są informacje odnośnie trzech przypadków, w których uprawniona jest prośba o korektę bądź skasowanie danych w BIK. Pierwsza dotyczy odwołania zgody na przetwarzanie danych spłaconego kredytu. Warunkiem jest to, że musiał on być spłacony w odpowiednim terminie. Jeśli tak było, należy wysłać pismo do banku. Druga możliwość występuje w momencie, gdy w raporcie BIK na nasz temat znajdują się nieaktualne bądź niekompletne informacje na temat historii kredytowej. Wówczas także należy wysłać stosowne pismo do instytucji finansowej. Trzeci przypadek jest najważniejszy. Dotyczy on osób posiadających negatywne wpisy w BIK. Jeśli upłynął okres 5 lat od spłaty zaległych zobowiązań, wówczas należy wysłać odpowiednie pismo do instytucji, w której się zadłużyliśmy. Po złożeniu takiego wniosku wpisy znikną z naszej historii kredytowej.