Czy pożyczki pozabankowe są widoczne w BIK?

Czy pożyczki poza bankowe są widoczne w BIK?

BIK to skrót od biura informacji kredytowej działającego we współpracy z bankami, oraz firmami finansowymi świadczącymi usługi pożyczkowe. Poza bankowe firmy pożyczkowe nie mają obowiązku ujawniać BIK informacji na temat pożyczek udzielanych swoim klientom, ale mogą to robić. Zbierane przez BIK informacje mogą dotyczyć zarówno pożyczek spłaconych w terminie co buduje dobrą zdolność kredytową jak i wszelkiego rodzaju zadłużenia z tytułu braku spłaty pożyczki, lub opóźnień. W zależności jak rzetelnie dokonywaliśmy spłaty naszych zobowiązań przekazane BIK informacje mogą być dla nas bardzo korzystne, lub wręcz przeciwnie. Ocena zdolności kredytowej w bankach komercyjnych uwzględnia a nawet bardziej ceni pożyczki zaciągane przez nas w krótszym terminie co jest lepiej punktowane przez system oceny zdolności.

Czy jest się czego bać?

Informacje przechowywane w BIK istnieją po to aby Banki komercyjne udzielające pożyczek wiedziały że mogą mieć pewność zwrotu swoich zainwestowanych środków. Do otrzymania kredytu hipotecznego, lub kredytu na firmę niezbędna jest bardzo dobra zdolność kredytowa, która zapewni nam korzystne warunki otrzymania kredytu. Nie ma powodu aby obawiać się informacji zawartych w Biurze Informacji Kredytowej, jednak warto jest mieć świadomość ich istnienia i odpowiedzialnie ją budować.

Odpowiedzialne budowanie zdolności kredytowej można robić na wiele sposobów. Najprostszym z nich jest oczywiście branie sprzętu RTV i AGD na raty jeżeli już go kupujemy. Obecnie system ratalny możemy wziąć nawet od 300 zł co jest bardzo wygodne i zapewni nam powolne budowanie naszej zdolności.

Jak poprawnie budować swoją zdolność kredytową?

Budowanie zdolności kredytowej bezpośrednio wynika z wielu niezależnych od siebie czynników na które musimy zwrócić uwagę. Pierwszym i najważniejszym aspektem jest nasza historia kredytowa prowadzona przez Biuro Informacji Kredytowej. Naszym zadaniem jako partnera finansowego banku komercyjnego jest regularna i co miesięczna spłata swoich zobowiązań w terminie przewidzianym na umowie. Każdy brak spłaty, opóźnienie a nawet wcześniejsza spłata może powodować pogorszenie się naszej punktacji. Punktacja BIK to system oceny kredytobiorcy, który jest prowadzony przez samo biuro na podstawie naszej historii kredytowej. Nie musimy się jednak martwić, ponieważ nie wchodzą w skład punktacji żadna ocena kredytobiorcy jedynie czysta statystyka oparta na naszej historii kredytowej.

Budowanie dobrej historii kredytowej możemy zacząć od kart kredytowych odnawialnych, lub pożyczkę na zakup sprzętu RTV i AGD. Im dłuższy termin spłaty i im bardziej regularne i rzetelnie spłacane są nasze zobowiązania tym większa szansa że w przyszłości otrzymamy kredyt. W przypadku kart kredytowych sytuacja wygląda podobnie, jednak tutaj liczy się głównie fakt ich regularnego używania. Należy pamiętać że nie każdy bank uznaje kartę kredytową jako czynnik polepszający naszą zdolność kredytową. Każdy bank dokonuje oceny zdolności kredytowej biorąc pod uwagę własne czynniki.

Na naszą zdolność kredytową nie powinny wpływać zadłużenia z tytułu opóźnień w spłatach rachunku za telefon, telewizje, internet jednak uważajmy. Niektóre firmy z którymi nawiązujemy współprace często zastrzegają sobie przekazanie informacji o zaległościach do Biura Informacji Gospodarczej z którego usług często korzystają banki podczas nie jasnej historii kredytowej.

Dla Banku liczy się przede wszystkim czy osoba ubiegająca się o pożyczkę posiada środki na jego spłatę. W celu oceny zdolności weryfikuje się również to czy posiadamy regularne wpływy na konto, oraz jaki typ umowy posiadamy. Ponad to często są zadawane pytania o nasz zawód wykształcenie, status, posiadane już zobowiązania. Przed rozmową najlepiej się przygotować i pomyśleć co wpłynie korzystnie na ocenę zdolności kredytowej.

Czynniki wpływające na zdolność kredytową:

  • Pozytywna historia kredytowa (regularnie spłacane raty, brak opóźnień, nie spłaconego zadłużenia),
  • Posiadanie karty kredytowej (odnawialnej),
  • Forma zatrudnienia (najlepiej:umowa o pracę),
  • Regularne wpływy na konto,
  • Brak wpisu do BIG,
  • Status społeczny,
  • Zamieszkanie,
  • Osoby na utrzymaniu,
  • Czy ubiegamy się o kredyt w banku w którego klientami już jesteśmy.

Pamiętaj!

Budowanie zdolności kredytowej to proces długotrwały, który rozpocząć najlepiej bardzo wcześnie od małych kwot. Budowana dobra historia kredytowa pozwoli nam zaciągnąć kredyt hipoteczny na korzystnych warunkach, dostać kredyt na rozwój firmy i wiele więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *