Czy pożyczkę się dziedziczy po śmierci?

chwilowki po smierciWiele osób starszych w obliczu problemów finansowych decyduje się na wzięcie pożyczki. Nierzadko ma miejsce to na kilka miesięcy przed śmiercią. Czy pożyczka jest dziedziczona po śmierci? Na to i wiele innych pytań odpowiemy Państwu w poniższym artykule. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

Pożyczka po śmierci – czy zobowiązania są dziedziczone po zgonie zmarłego?

Nasz ojciec lub mama wzięła pożyczkę kilka miesięcy przed swoją śmiercią. W trakcie załatwiania formalności spadkowych wyszło na jaw, że posiadała ona dług. Czy taka sytuacja oznacza, że dzieci będą zmuszone spłacać zobowiązania swoich rodziców? Wiele razy zdarza się tak, że nawet najbliższe nam osoby nie wiedzą, iż zmarli mieli jakieś pożyczki bądź inne zobowiązania. Dopiero w trakcie przeglądania testamentu okazuje się, że na spadek składają się nie tylko dobra materialne, ale również długi. Jak wygląda kwestia dziedziczenia pożyczki po osobie zmarłej?

Co mówi prawo spadkowe o dziedziczeniu pożyczek pozabankowych? Czy długi się dziedziczy?

Najważniejsza informacja jest następująca: zgon bliskiego nie anuluje długów, które wcześniej zaciągnął. Dokładne regulacje związane z obowiązkami ich spłaty są zawarte w przepisach prawa. W Polsce obowiązują przepisy, które mówią o tym, iż razem z majątkiem odziedziczonym po osobie zmarłej przejmuje się również wszelkie jego nieuiszczone zobowiązania, które będziemy musieli spłacić sami.

Dziedziczenie długów po zmarłym – kto przejmuje długi?

Jak wskazują polskie przepisy prawne, dziedziczenie długów następuje w sposób następujący: długi może dziedziczyć spadkobierca testamentowy – jest to osoba, która znalazła się w testamencie stworzonym przez osobę zmarłą. Dziedziczenie dotyczy również osób niepełnoletnich, poczętych dzieci, firm, fundacji oraz wszelkich innych osób fizycznych oraz prawnych. Ponadto, majątek może również odziedziczyć spadkobierca ustawowy. Z kolei jeśli osoba zmarła nie stworzyła żadnego testamentu, wówczas majątek dziedziczą poszczególne osoby w następującej kolejności w zależności od jego sytuacji: małżonek, dzieci, wnuki, rodzice, rodzeństwo, dziadkowie oraz pasierbowie. Co musimy zrobić, jeżeli okaże się, że odziedziczyliśmy spadek obciążony długami? W tym zakresie istnieje kilka ważnych możliwości.

Automatyczne przyjęcie spadku – na czym to polega?

Jeśli w określonym przez prawo terminie nie zrzekniemy się spadku ani go nie przyjmiemy, zostaje nam on automatycznie przyznany wraz z tzw. dobrodziejstwem inwentarza. Przysługuje nam również prawo do tego, aby przyjąć spadek w powyżej wymieniony sposób. Co to oznacza w rzeczywistości? W takiej sytuacji dziedziczymy nie tylko majątek pozostawiony przez osobę zmarłą, ale również wszystkie jej długi. Niezwykle istotna informacja jest jednak taka, że odpowiadamy za nie wyłącznie do wysokości odziedziczonego majątku.

Zrzeczenie się spadku

Bez jakichkolwiek problemów możemy nie przyjąć spadku. Takie rozwiązanie przysługuje nam nawet za życia spadkodawcy – wystarczy, że w obecności notariusza zostanie przygotowany specjalny akt notarialny w tym zakresie. W ten sposób zabezpieczymy się przed długami swojego bliskiego zawczasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *