Błędny numer rachunku w przelewie? Sprawdź, jak możesz cofnąć przelew!

czy da sie cofnac wyslany przelewXXI wiek daje nam ogrom możliwości w zakresie rozwiązań technologicznych usprawniających nasze funkcjonowanie. Mowa tutaj w szczególności o bankowości. Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie wiedział, że już wkrótce będzie można realizować przelewy bez wychodzenia z domu na dowolnie wybrany rachunek bankowy. Wraz z rozwojem usług w ramach bankowości internetowej rośnie też liczba zagrożeń. Ilość błędów ludzkich nadal jest duża i nie da się jej ograniczyć. Nawet najlepsza technologia nie uwolni nas od lekkomyślności. Wiele osób spotkała już taka sytuacja, w której zrealizowali przelew na nieprawidłowy numer rachunku bankowego. Jak cofnąć przelew, który został wysłany na nieodpowiedni numer rachunku bankowego? Odpowiedź na to pytanie znajdą Państwo w niniejszym artykule.

Błąd w numerze rachunku bankowego może słono kosztować

Mimo tego, iż w ostatnim czasie wprowadzono szereg zmian mających na celu usprawnienie cofania przelewów, to w dalszym ciągu jest to bardzo skomplikowane. W sytuacji, gdy pomylimy się tak, że powstały numer rachunku bankowego jest niezagospodarowany przez żadnego klienta, to nie jest aż tak źle. O wiele gorzej będzie wtedy, gdy wyślemy pieniądze na autentyczny rachunek osoby, której nie znamy.

Do pomyłki w realizacji przelewu może dojść w szczególności wtedy, gdy realizujemy przelew z płatnością za usługi stałe bądź oddajemy znajomemu pieniądze za pośrednictwem opcji o nazwie „odbiorcy zdefiniowani”. Wtedy może okazać się, że dostawca energii elektrycznej lub nasz znajomy zmienił rachunek bankowy. Co wtedy trzeba zrobić?

Aby zablokować przelew pieniędzy na nieodpowiedni numer rachunku bankowego, trzeba jak najszybciej połączyć się z infolinią danego banku bądź udać się do najbliższego oddziału. W niektórych bankach można również cofnąć przelew z poziomu bankowości internetowej. Największe szanse na zablokowanie przelewu są wtedy, gdy wysłaliśmy pieniądze do osoby mającej konto w innym banku. O wiele gorzej sytuacja ma się w przypadku, gdy numer rachunku był w tym samym banku, co nasz. Wówczas pieniądze są przelewane w trybie natychmiastowym.

Jak cofnąć przelew – najnowsze regulacje prawne

Jak cofnąć przelew? Takie pytanie z pewnością zadaje sobie każdy, kto kiedykolwiek zrealizował przelew na błędny numer rachunku bankowego. Warto wiedzieć, że od końca lipca 2018 roku zasady w tym zakresie znowu uległy zmianie. W chwili obecnej klienci banków, którym przydarzyła się taka sytuacja, mają do swojej dyspozycji nowe narzędzia pozwalające na cofnięcie pechowego przelewu.

Cały proces cofania przelewu rozpoczyna się od zgłoszenia instytucji bankowej, że doszło do pomyłki. Bank ma kolejne 3 dni na poinformowanie odbiorcy przelewu, że środki na jego koncie pojawiły się w wyniku pomyłki. Odbiorca przelewu na oddanie gotówki będzie miał kolejne 30 dni. Jeśli nie uda się rozwiązać sprawy polubownie, bank udzieli klientowi informacji odnośnie danych osobowych odbiorcy przelewu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *