Pożyczki bez baz: co warto o tym wiedzieć?

pozyczki bez zaswiadczenPożyczki bez baz to bez wątpienia jeden z najczęściej pojawiających się sloganów reklamowych jeżeli chodzi o szeroko rozumiany sektor współczesnych pożyczek pozabankowych. Niestety, trzeba w sposób wyraźnie stwierdzić, że kwestia „pożyczek bez baz” ma charakter znacznie bardziej skomplikowany a także newralgiczny, niż może się to z pozoru wydawać.

Czy rzeczywiście na rynku istnieją takie rozwiązania, jak pożyczki bez baz? A jeśli tak, to jakiego rodzaju podmioty zajmują się świadczeniem usług tego rodzaju oraz czy warto podejmować z takimi podmiotami współpracę?

Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej i postarajmy się udzielić wyczerpujących odpowiedzi na powyższe pytania.

Pożyczki bez baz: co warto o tym wiedzieć?

Na samym początku należy odpowiedzieć na pytanie, czy takie rozwiązania, jak pożyczki bez baz w ogóle istnieją i są dostępne na polskim rynku? Odpowiedź będzie w tym przypadku twierdząca. Rzeczywiście, na polskim rynku finansowym działają firmy udzielające klientom pożyczek bez sprawdzania jakichkolwiek baz. Czy jednak należy wyciągać z tego wniosek, że usługi tego rodzaju firm są czymś atrakcyjnym oraz bezpiecznym? W żadnym wypadku. Jeżeli dana firma umożliwia przyznanie klientowi pożyczki bez sprawdzania danych potencjalnego pożyczkobiorcy w jakichkolwiek rejestrach dłużników, najczęściej niestety mamy do czynienia z tzw. parabankiem. Parabanki to instytucje o niejasnym statusie prawnym, które udzielają pożyczek często na zasadzie umiejętnego omijania przepisów Ustawy o Kredycie Konsumenckim. Z perspektywy konsumenta oznacza to, że korzystanie z usług tego rodzaju podmiotów zawsze wiąże się z bardzo wysokim ryzykiem.

Wystarczy przejrzeć na przykład Listę Ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego, aby przekonać się, że naprawdę sporą jej część zajmują wpisy na temat parabanków prowadzących działalność pożyczkową.

Pożyczki bez baz a instytucje pożyczkowe

Co natomiast można powiedzieć na temat pożyczek bez baz w odniesieniu do Instytucji Pożyczkowych? Przypomnijmy, że Instytucje Pożyczkowe to firmy działające zgodnie z przepisami Ustawy o Kredycie Konsumenckim oraz widniejące w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych działającym przy KNF.

W odniesieniu do instytucji pożyczkowych takie zjawisko, jak „pożyczki bez baz” nie istnieje. Każda z instytucji pożyczkowych weryfikuje dane potencjalnego klienta w określonych bazach. Różnice mogą polegać jedynie na tym, że na przykład jedna firma pożyczkowa nie korzysta ani z baz BIK i BIG Info Monitor, lecz jedynie z bazy KRD. Inna z kolei może sprawdzać wyłącznie BIK. Jednak zasada jest prosta i nie ma od niej odstępstw: weryfikacja zdolności kredytowej klienta w wykonaniu instytucji pożyczkowych zawsze zawiera w sobie również sprawdzanie określonych baz.

Czy jednak oznacza to, że jeśli nasze dane osobowe widnieją w danych, nie będziemy mogli uzyskać pożyczki w jakiejkolwiek instytucji pożyczkowej? Niekoniecznie. Należy pamiętać, że sporo firm pożyczkowych prowadzi bardzo elastyczną politykę w zakresie weryfikacji wiarygodności klienta. Oznacza to np. dostępność pożyczek dla osób zadłużonych lub dla klientów widniejących w bazach, o ile przedstawimy pożyczkodawcy wystarczające argumenty przemawiające za tym, że będziemy w stanie spłacić zaciągniętą u niego pożyczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *