Spirala długów, czyli jak wyjść z zadłużenia… zaciągając kolejne

pętla finansowaJakkolwiek absurdalnie może brzmieć stwierdzenie, że dobrym pomysłem jest ucieczka ze spirali długów poprzez zaciąganie kolejnych zobowiązań finansowych – ma to swoje uzasadnienie. Przede wszystkim jednak należy wybrać odpowiedni kredyt lub pożyczkę, którą spłaci się poprzednie długi, a nie decydować się na pierwszą lepszą z podstawionych ofert.

Pożyczka na spłatę długów – którą wybrać?

Poszukiwania należy zacząć od pożyczek konsolidacyjnych, czyli takich, które zapewniają preferencyjne i korzystne warunki spłaty. Posiłkowanie się klasyczną chwilówką i pożyczką gotówkową w tym przypadku mija się z celem. Co prawda dostanie się gotówkę do spłacenia długów, ale warunki nowej pożyczki wcale nie będą lepsze, a nawet gorsze, bo prócz większej kwoty do spłaty i oprocentowania dochodzą również większe raty i krótszy okres pożyczkowy. Natomiast pożyczki konsolidacyjne to specjalny produkt finansowy stworzony właśnie z myślą o tych dłużnikach, którzy chcą wyjść z kłopotów i jak najszybciej spłacić swoje zadłużenie jak najmniejszym kosztem.

Spirala zadłużenia – co robić?

Przede wszystkim nie panikować i nie uciekać od rozmowy z firmami pożyczkowymi. Milczenie, ignorowanie problemów, nieodpowiadanie na telefony od konsultantów to najgorsze, co może zrobić dłużnik. Zamiast tego najlepiej na spokojnie podejść do problemu, umówić się na konsultacje z działem windykacji i ustalić nowe warunki spłaty zadłużenia. Można to zrobić poprzez konsolidację zobowiązań, jeśli ma się ich kilka na koncie, ale pożyczka na spłatę długów udzielana jest również w przypadku, gdy to zobowiązanie jest tylko jedno. Znaczenie ma wyłącznie jego kwota, ponieważ firmy ustalają górne limity na różnych poziomach. W niektórych ofertach są one bardzo niskie i wynoszą jedynie 4000 złotych na 3 miesiące, ale można też znaleźć oferty sięgające do 50 tysięcy i terminem spłaty 60 miesięcy.

Firmom zależy na spłacie

Chociaż firmy pożyczkowe i pozabankowe mają niekiedy złą renomę i negatywną opinię, im również zależy na tym, aby klient spłacił zawarte z nimi pożyczki. Batalie sądowe są kosztowe, trwają długo i nie zawsze kończą się uzyskaniem pieniędzy np. z powodu niewypłacalności dłużnika. Dlatego firmy często idą na rękę swoim klientom i same oferują im konsolidację dotychczasowych zobowiązań. Taka pożyczka na spłatę długów umożliwia firmie odzyskanie pieniędzy, dłużnikowi zaś pomaga w płynniejszym i regularniejszym spłacaniu kolejnych rat. Warunki ustalane są zawsze indywidualnie i dopasowane do możliwości finansowych klienta, lecz przy jednoczesnym zadbaniu o interesy samej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *