Co to jest refinansowanie pożyczki?

Refinansowanie pożyczki co to?

Pożyczki na mniejsze kwoty udzielane są często przez instytucje pożyczkowe bez okazywania dokumentów takich jak zaświadczenia o dochodach czy wykazania odpowiedniej zdolności kredytowej. Nie sprawdzana jest także wiarygodność kredytowa. W takiej sytuacji możemy źle obliczyć naszą zdolność do spłaceniu kredytu i wpaść w kłopoty. Jednak nie tylko przy pożyczkach na mniejszą kwotę można mieć problemy ze spłatą długu. Również wtedy, gdy firma dokładnie sprawdzi naszą historię spłaty zaciągniętych w przeszłości zobowiązań, a także zdolność kredytową, nasza sytuacja finansowa może się zmienić. Nieprzyjemne okoliczności życiowe jak np. utrata pracy czy zdrowia mogą sprawić, że nie będziemy posiadali tyle gotówki, ile zakładaliśmy.

Jak postępować w przypadku problemów ze spłatą długu?

Istnieje parę możliwości, aby poradzić sobie ze spłatą zadłużenia. Przyjrzymy się tym razem dość nowej opcji jaką jest refinansowanie pożyczki. Jest to pomoc drugiej firmy pożyczkowej w spłacie kredytu zaciągniętego w firmie pierwszej. Bardzo często dotyczy tzw. chwilówek udzielanych najczęściej na 30 dni. Taką formę pożyczki możemy zaciągnąć internetowo. Po złożeniu odpowiedniego wniosku w firmie, w której zaciągnęliśmy pożyczkę, możemy starać się o jej refinansowanie. Instytucje udzielające pożyczek często ze sobą współpracują i jeśli zostanie udzielona zgoda na taką pomoc, pierwsza firma zaproponuje nam możliwość zaciągnięcia kredytu w innej, zaprzyjaźnionej instytucji. Dojdzie więc do sytuacji, w której to zaciągniemy pożyczkę w drugiej firmie, aby móc spłacić nasze zadłużenia zaciągnięte w przeszłości gdzieś indziej.

Zalety refinansowania

Dobrą stroną takiego rozwiązania jest brak naszego udziału w przelewie środków. Przekazywanie kwoty miesięcznego zadłużenia odbywa się pomiędzy kontami dwóch instytucji. Jedynym obowiązkiem pożyczkobiorcy jest wpłata prowizji na konto drugiej firmy na początku samego procesu. Wysokość prowizji zależy od kwoty oraz od okresu, jaki potrzebujemy na spłacenie pożyczki.

Kolejnym plusem jest fakt, że korzystając z refinansowania pożyczki unikamy odsetek karnych oraz złej historii kredytowej. Planując więc kolejną pożyczkę mamy zdecydowanie większe szanse na jej otrzymanie niż w sytuacji, gdyby do naszej historii kredytowej zostało dopisane opóźnienie w spłacie kredytu. Jeśli nie spłacamy długu przez dłuższy czas możemy liczyć się także z wizytą windykatora czy nawet egzekucją komorniczą. Refinansowanie pomaga nam uniknąć tych nieprzyjemnych sytuacji.

Refinansowanie daje nam także czas, aby uzbierać pieniądze potrzebne do spłaty długu. Możemy więc odetchnąć z ulgą i zapobiec sytuacjom opisanym powyżej.

Wady refinansowania

Złą stroną refinansowania pożyczki jest wspomniana wcześniej prowizja, którą należy zapłacić drugiej instytucji. Opłata często jest dość wysoka w stosunku do kwoty, którą pożyczyliśmy od pierwszej firmy. Są to więc dodatkowe, nieprzewidziane koszty, z którymi nie liczymy się zaciągając pożyczkę. Wszystko to powoduje, że podstawowa pożyczona kwota zwiększa się o prowizję. Biorąc pod uwagę jednak fakt, że gdyby instytucja pożyczkowa nałożyła na nas odsetki karne w przypadku niespłacania zadłużania, kwota ta wcale nie jest taka duża.

Kolejną złą stroną jest kolejne, wyższe niż przewidywaliśmy, zadłużenie na naszym koncie. Refinansowania długu nie należy mylić z wydłużeniem terminu spłaty. Rzadko zdarza się, że na takie udogodnienie dla pożyczkobiorcy zgodzi się instytucja pożyczkowa. Refinansowanie pożyczki wiąże się jednak najczęściej z tym, że spłata długu się wydłuża. Jednak w całym procesie w przeciwieństwie do wydłużenia terminu spłaty bierze udział inny pożyczkodawca oraz musimy zapłacić prowizję. Jesteśmy więc „przywiązani” do długu na dłuższy czas niż oczekiwaliśmy.

Czy każdemu przysługuje prawo do refinansowania pożyczki?

Takie prawo przysługuje każdemu pożyczkobiorcy, jeśli firma udzielająca pożyczki udziela takiej usługi. Jeśli natomiast instytucja pożyczkowa nie daje takiej możliwości, musimy skorzystać z innych możliwości, aby spłacić dług. Zawsze warto w takich sytuacjach skontaktować się z pożyczkodawcą i poprosić o radę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *