Z roku na rok rośnie liczba osób, które korzystają z zaciągania pożyczek. To właśnie to źródło dodatkowej gotówki jest coraz częściej wybierane ponad tradycyjny kredyt bankowy. W trosce o bezpieczeństwo pożyczkobiorców ustawodawca nakłada szereg obowiązków, jakie muszą spełnić firmy działające w tym obszarze. Legalne świadczenie swoich usług wymaga od nich między innymi zachowania obowiązku informacyjnego. Na czym on polega i jakie korzyści płyną z tego powodu dla pożyczkobiorcy?
Istotne dane dla spłacającego
Pożyczkodawcy są przede wszystkim zobowiązani do przekazywania szczegółowych informacji na temat oferowanej gotówki. Oznacza to, że do publicznej wiadomości muszą oni podawać dane o oprocentowaniu swojej pożyczki, czy całkowitej kwocie, jaką spłacić musi pożyczkodawca. Firma Miloan opinie klientów o swojej działalności zawdzięcza należytemu spełnianiu obowiązku informacyjnego. Pożyczkodawca szczegółowo wyjaśnia, jaka prowizja pobierana jest w momencie podpisywania umowy, jakie oprocentowanie obowiązuje w czasie jej trwania, a także jaka jest ogólna kwota pożyczki, którą zobowiązuje się spłacić pożyczkobiorca. Marka dba także, by dokładnie poinformować osoby zainteresowane ofertą o RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania), wysokości okresowych rat, a przede wszystkim o czasie, na jaki zawierana jest pożyczka. Dzięki temu firma działa zgodnie z poleceniami ustawodawcy, a tym samym zyskuje przychylność klientów.
Informacje zawarte w umowie
Jednakże informacje o ofercie to nie jedyne dane, jakie firma pożyczkowa powinna podać do wiadomości swoich klientów. Istotną rolę grają także elementy zawarte w umowie, o występowaniu których pożyczkobiorca ma prawo wiedzieć. Firma udzielająca pożyczki ma obowiązek poinformować drugą stronę umowy o swoich danych (pełna nazwa i adres podmiotu), warunkach podpisywania umowy (kwota i termin spłacania pożyczki), a także o konsekwencjach, które grożą w przypadku opóźniania płatności rat lub ich całkowitego zaniechania. Obowiązek informacyjny dotyczy także poinformowania pożyczkobiorcy o wszelkich możliwościach szybszej spłaty zobowiązania i o przysługującym prawie do odstąpienia od umowy.
Podawane przez pożyczkodawców informacje o proponowanej ofercie nie są przez nich ujawniane jedynie z dobrej woli. Obowiązek ten nakładany jest przez istniejące w Polsce prawo. Obecnie im większa ilość danych na temat określonej oferty pożyczkowej, tym lepiej jest ona postrzegana przez potencjalnych pożyczkobiorców, stąd firmy nie mają problemu z wypełnianiem obowiązującego prawa. Jest to duża korzyść dla klientów zainteresowanych pożyczkami.