Czy pożyczki prywatne są bezpieczne?

Czy pożyczki prywatne są bezpieczne?

W ostatnich latach rynek pożyczek w Polsce dynamicznie się rozwija. Klienci nie tylko wybierają z ofert bankowych, ale także szybkich chwilówek bez formalności. Inną ofertą, która kusi wielu to pożyczki prywatne, od indywidualnych inwestorów.

Czym są pożyczki prywatne?

Do tego rodzaju kredytu można zaliczyć dług zaciągnięty u rodziny, czy też przyjaciół. Jednakże w tym tekście przede wszystkim zajmiemy się pożyczkami prywatnymi od nieznajomych. Strony z ogłoszeniami pełne są wiadomości kuszących wysokimi kwotami bez żadnych formalności i na sam dowód. Funkcjonują również platformy finansowe, gdzie prywatni inwestorzy udzielają pożyczek, ale tak owe strony zazwyczaj wiążą się ze spełnieniem nie mniejszych formalności niż w przypadku chwilówki. Wiąże się to z faktem, że sprawdzane są bazy, a także często inwestorzy wymagają potwierdzenia dochodów wpływających na nasze konto. Wracając do pożyczek prywatnych, które nie są regulowane przez żadne platformy. Warto wiedzieć, że prawo polskie zakłada, iż każda umowa, która przekracza 500 zł powinna być sporządzona na piśmie. Dlatego w dalszej części zajmiemy się tylko pożyczkami prywatnymi od nieznajomych, które nie są regulowane na żadnej platformie pełnej formalności i dlatego niosą ze sobą sporo zagrożeń.

Na jakich zasadach działają?

Potencjalni inwestorzy szukają pożyczkobiorców na portalach ogłoszeniowych, bądź forach związanych z kredytami. Najczęściej zatytułowane w atrakcyjny i przyciągający uwagę tytuł – Prywatne pożyczki na dowód, dla zadłużonych – bez baz, Pożyczki prywatne, bez zastawu, baz, oddłużenie. Niestety takie oferty często kończą się próbą wyłudzenia danych osobowych, bądź przedpłaty. Należy pamiętać, żeby absolutnie nie wysyłać żadnych pieniędzy, które są rzekomo wymagane na pokrycie kosztów notarialnych, czy ubezpieczenia. Każde ogłoszenie, które zakłada udzielenie kredytu bez żadnych baz i dodatkowo zabezpieczeń to prawdopodobnie próba oszustwa. Nigdy nie wysyłaj pieniędzy na poczet przedpłaty. Jeśli trafisz na inwestora prywatnego oferującego umowę notarialną to, pamiętaj by ją dokładnie przeczytać, szczególnie kiedy Twój samochód, czy mieszkanie ma stanowić zabezpieczenie.

Dla kogo są skierowane?

Pożyczki prywatne w internecie często kierowane są do osób, które są poważnie zadłużone i potrzebują pilnie gotówki na spłatę chwilówek. Takie osoby często ze względu na swoją sytuację finansową są bardzo zdesperowane i szukają zastrzyku gotówki, który nie będzie wymagał żadnych formalności i sprawdzania ich zdolności kredytowej. Tak zwani prywatni inwestorzy wykorzystują to poprzez wyłudzanie od takich osób gotówki w formie przedpłat. Jednocześnie obiecując, że po uregulowaniu tej kwoty otrzymają oni dużą sumę pieniędzy na sam dowód. Często się zdarza, że wysyłają oni fałszywe dane osobowe, dzięki czemu chronią się przed ewentualnymi konsekwencjami prawnymi. W internecie można znaleźć wiele przypadków takich osób. Dlatego zawsze warto takie dane osobowe sprawdzić i może się okazać, że wiele osób przestrzega przed ofertami pożyczkowymi danego inwestora.

Czy warto zaciągać pożyczkę prywatną?

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie przecząca. Z tego względu, że za prywatną pożyczkę uważa się, także dług zaciągnięty u rodziny, czy znajomych. Tak owa opcja jest na pewno dużo lepsza niżeli szukanie okazji kredytowych od nieznajomych w internecie. Drugim dobrym rozwiązaniem są platformy oferujące pożyczki społecznościowe. Jednak należy pamiętać, że wiążą się one z formalnościami i nie każdy otrzyma tam kredyt. Unikać zaś trzeba inwestorów, którzy oferują łatwy i szybki kredyt na duże kwoty bez żadnych formalności. Gdy ktoś chce dać nam 20 tys. na sam dowód i nie wymaga żadnego zabezpieczenia, od razu powinna nam się zaświecić czerwona lampka. Nigdy nie należy wysyłać żadnych przedpłat. Uważać również trzeba na to, komu podajemy nasze dane osobowe, dlatego tak samo niebezpieczne jest przesyłanie skanu dowodu. Gdy już dojdzie do ewentualnego udzielenia pożyczki od prywatnego inwestora na umowę notarialną sprawdź dokładnie jej treść.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *