Jak sprawdzić czy jestem w KRD

Krajowy Rejestr Długów (KRD) to prywatne przedsiębiorstwo działające w formie biura informacji gospodarczej (BIG), którego zadaniem jest gromadzenie, przechowywanie i udostępnianie danych o dłużnikach, którzy nie wywiązują się ze swoich zobowiązań finansowych. W Polsce istnieje kilka innych platform wymiany gospodarczej, ale to właśnie Krajowy Rejestr Długów jest największą i najczęściej wykorzystywaną. W bazie można odnaleźć zarówno przedsiębiorstwa jak i osoby prywatne, które zalegają ze spłatami długów. Banki, instytucje pożyczkowe jak i inne przedsiębiorstwa korzystają z BIG, w tym KRD aby sprawdzić czy mogą zaufać badanej osobie. Odnalezienie dłużnika w rejestrze możliwe jest po podaniu numeru NIP bądź PESEL.

Sprawdzenie czy widniejemy w KRD jest niezwykle przydatne, jeżeli zmierzamy starać się o uzyskanie kredytu bądź pożyczki. W bazach platformy widnieją nasze nieuregulowane zobowiązania wszelkiego typu – nie tylko niespłacone kredyty czy pożyczki, ale także nieopłacone rachunki i inne informacje o brakach płatności. KRD przechowuje także informacje pozytywne, czyli informacje o dokonanej płatności nie później niż do 30 dnia od terminu wymagalności.
Osoby, które chcą sprawdzić, czy widnieją na listach Krajowego Rejestru Długów powinny odwiedzić stronę: www.konsument.krd.pl/Sprawdz-swoj-pesel
W celu uzyskania wyników z serwisu niezbędne jest założenie konta. Rejestracja wymaga podania imienia i nazwiska, numeru telefonu komórkowego oraz adresu e-mail. Strona wymaga też ujawnienia swojego numeru PESEL, który to będzie stanowił login do witryny. Po dwukrotnym wpisaniu hasła i zaznaczenia kodu CAPTCHA wystarczy zaznaczyć zgodę o zaznajomieniu się i akceptacji regulaminu usług, ogólnych warunków umowy oraz cennika. Sprawdzenie czy jest się wpisanym do Krajowego Rejestru Długów jest darmowe raz na sześć miesięcy. Tak samo, nie zapłaci się za informację kto w ciągu 12 miesięcy pobrał dane dłużnika, o ile ze wskazanej opcji korzysta się raz na pół roku. Podczas rejestracji konta można wyrazić zgodę (nieobowiązkowo) na otrzymywanie informacji od Grupy Kaczmarski (czyli firmy będącej właścicielem Krajowego Rejestru Długów) na podany adres e-mail oraz numer telefonu.

Po dokonaniu wskazanych czynności konto w platformie Krajowego Rejestru Długów jest aktywne, ale do czasu potwierdzenia tożsamości nie jest możliwe wykorzystywanie wszystkich funkcjonalności serwisu, w tym sprawdzenia informacji o sobie. Co ciekawe już na tym etapie można zlecić przygotowanie raportu, jednakże będzie go można odczytać dopiero po pozytywnej weryfikacji naszych danych. Aby zlecić przygotowanie raportu wystarczy zalogować się na swoje konto, przejść do sekcji BEZPIECZNY PESEL i kliknąć przycisk SPRAWDŹ.

Potwierdzenia tożsamości można dokonać na dwa sposoby:

  • wykonując przelew weryfikacyjny z konta bankowego, w którym widnieją nasze dane jako posiadacza konta – przy koncie bankowym widnieją takie same dane, jak podane przy rejestracji konta w serwisie KRD;
  • wysyłając skan dokumentu tożsamości, czyli skan dowodu, prawo jazdy, paszportu, itp. Dokument musi zostać zeskanowany z obu stron – Krajowy Rejestr Długów będzie weryfikował widniejące na dokumencie imię i nazwisko, numer PESEL oraz serię, numer i datę ważności dokumentu. Inne dane widoczne na dokumencie mogą zostać zamazane.

Weryfikacja wykonywana jest jedynie w dni robocze i jak twierdzi KRD, jej przeprowadzenie nie powinno trwać dłużej niż do końca następnego dnia roboczego po przesłaniu przelewu weryfikacyjnego bądź skanu dokumentu tożsamości. Jeżeli weryfikacja przejdzie pozytywnie, platforma Krajowy Rejestr Długów wysyła na podany przy rejestracji adres e-mail informację o możliwości zalogowania się na swoje konto i sprawdzenia informacji na swój temat. W tym momencie wystarczy zalogować się używając numeru PESEL oraz podanego uprzednio hasła i zlecić przygotowanie raportu, bądź odczytać otrzymany już raport, jeżeli skorzystaliśmy z opcji zlecenia go przed potwierdzeniem tożsamości. Raport, który otrzymaliśmy wygląda dokładnie tak samo, jak raport który otrzymają wszelkiego rodzaju instytucje sprawdzające nas za pośrednictwem wskazanej platformy. Raport zawiera informacje o terminowej zapłacie zobowiązań oraz informacje negatywne o zadłużeniach.

Należy pamiętać, że osoba fizyczna może w KRD jak i każdym innym BIG sprawdzić wyłącznie siebie oraz przedsiębiorców. Nie ma możliwości sprawdzenia innych osób fizycznych: sąsiadów, krewnych, itp. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *