Co to jest bik?
Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, że biorąc kredyt w banku czy zadłużając się w innych instytucjach, które udzielają pożyczek, nasza historia kredytowa jest rejestrowana. Niektórzy zapewne nawet nie wiedzą o istnieniu takiego podmiotu jak BIK. Zatem czym zajmuje się BIK, jak działa i jaka jest jego rola?
Kilka słów na temat BIK
BIK czyli Biuro Informacji Kredytowej to przedsiębiorstwo zajmujące się ewidencjonowaniem terminowości spłat pożyczek i kredytów. Biuro Informacji Kredytowej S.A. to podmiot, który został założony przez banki prywatne oraz Związek Banków Polskich. Działa on na podstawie ustawy o prawie bankowym z dnia 29 sierpnia 1997 roku. Głównym i najważniejszym zadaniem BIK jest gromadzenie, przechowywanie i udostępnianie wszystkich informacji dotyczących naszej historii kredytowej nie tylko w bankach, ale również w innych firmach pożyczkowych. Mówiąc prościej informacja o wszystkich naszych zadłużeniach znajduje się w Biurze Informacji Kredytowej.
W jaki sposób działa Biuro Informacji Kredytowej i czyje dane przechowuje?
Dane, które BIK zbiera o naszej historii kredytowej pochodzą od banków oraz rozmaitych firm pożyczkowych. Informacje pozyskiwane są od instytucji finansowych, które w momencie zaciągnięcia przez nas kredytu przesyłają wszystkie nasze dane do Biura Informacji Kredytowej. Trafiają tam nie tylko dane osobowe, takie jak imię, nazwisko, adres, ale także daty udzielenia kredytu, wysokość kredytu, ilość rat czy termin, w którym powinien on zostać spłacony.
Biuro Informacji Kredytowej gromadzi informacje nie tylko osób prywatnych, ale również podmiotów gospodarczych. W bazach BIK widnieją również poręczyciele kredytów.
Warto podkreślić, że nasza historia kredytowa może być pozytywna lub negatywna. Możemy posiadać dużo kredytów czy pożyczek, które są spłacone w terminie, ale możemy również posiadać długi w postaci zaległości w płatności rat czy zadłużenia na kartach kredytowych. Zatem przed zaciągnięciem kredytu, bank lub inny podmiot, który udziela pożyczek chcąc sprawdzić naszą wiarygodność finansową. Może to zrobić poprzez wgląd do informacji o naszej historii kredytowej przechowywanej i udostępnianej przez BIK. Biuro Informacji Kredytowej na jego wniosek generuje raport na temat naszej sytuacji kredytowej. Instytucje bankowe muszą mieć pewność, że kredytobiorca jest wypłacalny i w terminie spłaci zaciągnięty dług wraz z odsetkami. Dlatego informacja o decyzji odnośnie przyznania kredytu musi trochę potrwać a do tego nie zawsze jest pozytywna. Wszystko zależy od tego czy potencjalny kredytobiorca posiada jakiekolwiek zadłużenia, jeśli tak to czy regulował lub reguluje je terminowo.
Baza Biura Informacji Kredytowej z uwagi na poufne dane dostępna jest tylko dla wybranych instytucji finansowych, jednak my sami możemy sprawdzić jak wygląda nasza historia kredytowa dzięki raportowi BIK.
Czym jest i co zawiera raport BIK?
Raport BIK to ewidencja naszej historii kredytowej. Warto z niego skorzystać jeśli mamy zamiar złożyć wniosek o kredyt lub pożyczkę i chcemy mieć pewność, że nie posiadamy żadnych zaległości finansowych. Raport Biura Informacji Kredytowej możemy zamówić przez internet, najłatwiej na stronie samego BIK. Mamy możliwość wglądu w różne rodzaje raportu, w jego najbogatszej wersji, możemy nawet zobaczyć ocenę wiarygodności naszej historii kredytowej. Najważniejsze informacje, które pojawiają się w raporcie:
- obecne zobowiązania- czyli informacje na temat bieżących zadłużeń (suma długu, terminowość spłaty)
- zobowiązania zakończone- czyli informacje dotyczące spłaconych przez nas kredytów i pożyczek
- zapytania banków i innych podmiotów finansowych o naszą historię kredytową- jeśli składaliśmy wnioski o przyznanie kredytów lub pożyczek
Warto podkreślić, że sami nie mamy możliwości ingerencji w raport historii kredytowej. Nie możemy sami zmieniać czy usuwać danych. Wszelkie informacje odnośnie zobowiązań regularnie wpływają do BIK, od momentu zaciągnięcia kredytu do jego spłaty. Jeśli terminowo spłaciliśmy dług, możemy ubiegać się o wykasowanie go z naszej historii, jednak gdy mieliśmy problemy z punktualnością spłaty rat informacje na ten temat będą widoczne przez 5 lat.